Fókuszban az energiahatékonyság: energiaspórolás, környezetvédelem otthon és a munkahelyen
Zoldseglogo
Szerző: peter.zombori | 2021.05.27. 08:41
Háztartásunkban általában a fűtésre megy el az energia 60%-a, 16% a meleg vízre, 8% a főzésre. Az energiatakarékos átalakításon, a napkollektor és hasonló berendezések beépítésén, az utólagos szigetelésen és nyílászárócserén kívül is vannak apró trükkök, amivel tehetünk a spórolás érdekében:
- Az ablakok elé, ha lehetősége van rá, lombhullató fákat ültessen, mivel nyáron véd a felmelegedéstől, télen azonban beengedi a napfényt. Örökzöldet a ház É-i, ÉNY-i oldalára ültessünk.
- Szellőztetéshez az ablakot ne bukóra nyissa, mivel a levegő csak nagyon lassan cserélődik, így a szoba túlzottan lehűl. Rövid ideig tartó intenzív szellőztetés a legjobb megoldás, akár használjon kereszthuzatot, majd csukja be az ablakot.
- Tegyen fel függönyt és/vagy redőnyt, mivel azok használatával visszatarthatja a kiáramló hőt, valamint figyeljen oda a megfelelő páratartalomra lakásában, hogy megelőzhesse a felesleges túlfűtést.
- A nyílászáróknál használjon huzatfogót, míg az ajtók alját, filc- vagy gumilappal érdemes szigetelnie. A padlót filccel, szőnyeggel szigetelje. A fűtőtesteket rendszeresen portalanítsa, amik mögé érdemes hővisszaverő lapot tennie, és ügyeljen a karbantartásukra.
- Fűtésszámlája csökkentéséhez érdemes okostermosztátot használnia, hiszen mobilapplikáció alkalmazásával ellenőrizheti, fűtésének működését.
- Ne fűtsünk olyan helyiséget, ahol nem tartózkodunk, még éjszaka a hálószobát sem.
- A villamosenergia számláját csökkentse LED-, illetve energiatakarékos izzók használatával. Részesítse előnyben a helyi világítást. Világosabb falak, tiszta ablakok és világítótestek is javítják a fényviszonyokat. Kapcsolja le a villanyt, ha nem tartózkodik a helyiségben.
- Készülékek esetében az energiatakarékos megoldásokat válassza, azonban vegye számításba, hogy készenléti állapotukban ezek is fogyasztanak áramot.
- Húzza ki a töltőt, hiszen az mindaddig fogyaszt áramot, amíg be van dugva az elosztóba.
- Egyszer használatos elemek helyett válassza az újratölthető akkumulátorokat. Vannak közülük, amelyek feltölthetőek napelemes töltővel is.
- Elektromos eszközeit kapcsolja ki, mivel azok standy by állapotban is fogyasszák az áramot.
- Használjon újrahasznosított papírt, hiszen minden tonnája tucatnyi fát ment meg, ráadásul gondolta volna, hogy 1 kg papír előállításához 440 liter víz felhasználására van szükség?
- Keresse a környezetbarát tisztítószereket, vagy alkalmazza a régi praktikákat, mint például ecet a vízkőoldásra vagy citrom a nemesacél felületek tisztitására.
- Mosson alacsony hőfokon, és használjon rövid mosási programot. Vásárláskor figyeljen oda az energiahatékonysági osztályra.
- Érdemes lecserélnie wc tartályát nyomógombosra, amivel csökkentheti az elhasznált vízmennyiséget.
- Fürdéskor részesítse előnyben a zuhanyzást, hiszen elképesztő mennyiségű vizet pazarolhat el, ha a kádat választja.
- Legtöbb villamosenergiát a régi hűtőszekrények fogyasztanak. Válasszon energiatakarékos megoldást, méretét tekintve a család létszámának megfelelőt. Optimális tárolási hőmérséklete hűtőben 6-8 °C, mélyhűtőben -18 °C. Állítsa a konyha leghidegebb falához, ne takarja le a külső hőleadó felületeit. Fontos, hogy jól zárjon, ne pakolja túl és az élelmiszert hidegen tegye be. A hűtőszekrényt rendszeresen olvassza le. A fagyasztott ételt ne tegye a mikróba, hanem a normál hűtőtérbe helyezve engedje ki, hiszen amikor hőt von el környezetéből, további energiát spórol. A fagyasztóláda esetében érdemes átgondolni, nem kerül-e többe a fenntartása, mint amennyit megtakarítani tudnánk vele.
- Főzéskor használjon kuktafedőt, energiatakarékos és időt is spórolhat. Az étel mennyiségéhez megfelelő edényt használjon, amelyen nem ér túl a láng. Sütés közben vegye ki a nem használt rácsokat és ha nem szükséges ne nyitogassa az ajtót, mert nagy lesz a hővesztesége.
- Mosogatógépet csak teljes töltöttség mellett használjon.
Forrás: getenergy.hu