A kétútközi Greafl Majorban tartotta a 2023. évi gazdasági évnyitó konferenciáját a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. A programon előadást tartott Dr. Parragh László az MKIK elnöke a magyar gazdaság elmúlt 2 évéről és az előttünk álló kihívásokról, illetve ifj. Chikán Attila az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. vezérigazgatója, aki beszélt a hazai energiapolitika, energiagazdálkodás helyzetéről, várható jövőképérő.
Dr. Parragh László előadásában kiemelte a magyar gazdaság a pandémia okozta sokkot követően 2021-től folyamatos növekedési pályán van az átlagos EU-s szintet meghaladóan, ezt a tendenciát még 2022-ben is képes volt fenntartani évi 4,7 %-os kalkulált növekedéssel.
Fotó: Nemes Róbert
A legjelentősebb kihívás, hogy az energiaárak továbbra is messze a legerősebb inflációs hajtóerőt jelentik, ezek a 2022. december havi inflációs adatot tovább gyengítették, ami így elérte a 24,5%-ot. Az energiát túlnyomó részt importáljuk, aminek az árát euróban fizetjük meg, ehhez az országnak forintot kell drága euróra váltania, ami tovább drágítja azt. Ez tovább emeli az energia árát, ami később megjelenik, az élelmiszer előállításban, így az inflációban is. Az élelmiszerek ára 44,8 %-kal emelkedett, míg a háztartási energia 55,5 %-kal drágult, az előző év azonos időszakához képest.
A pandémia utószelében a 2020. évi kereslet csökkenés sokkolta a gazdaságokat. A 2021. évi visszatérő, majd 2022. évi túlfűtött keresletet nem tudta a piac lekövetni, ez elkezdte fűteni az inflációt. Erre jött az orosz-ukrán konfliktus, ami magával hozott egy energia/ár sokkot. A háborút követő Uniós szankciók okozta nehézségek következtében az infláció emelkedése további támogatást kapott, aminek a tetőpontját 2023 első felévében várjuk.
2023. további kihívásai:
- Orosz-ukrán háború beláthatatlan következményei.
- Balkáni hangulat fokozódása.
- Az Európai Unió gazdasági növekedésének veszélyei, a szankciók okozta károk helyreállítása.
- Export piacok állapota, új lehetőségek keresése.
- A Forint árfolyam ingadozása és magas volatilitást előidéző külföldi (spekuláció) elleni fellépés.
- Infláció letörése.
- Diverzifikált energiaellátás biztosítása.
Fotó: Nemes Róbert
Ehhez a gazdaság oldaláról a prosperitás fenntartásához, a mielőbbi kilábalás és fellendülés előmozdításának érdekében lehetőséget kell teremteni a KKV-k számára a növekedéshez. Már nem tér vissza az olcsó tőke és az olcsó energia időszaka. A vállalkozások alkalmazkodásának eszköze a zöld beruházások és energetikai korszerűsítések.
Ezért a vállalkozások további támogatása szükséges a következő területeken:
- digitalizáció, robotizáció, innováció
- zöld átállás, energia átállás és korszerűsítés,
- alternatív forrás bevonás, tőkéhez jutás
- export tevékenység fellendítése
ifj. Chikán Attila az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. vezérigazgatója előadásában a vállalti szintű fenntartható energiapolitika kialakítását, gyakorlati oldalról a legrugalmasabb vállalati energiamix bevezetését hangsúlyozta. Az új vállalati energiapolitika legfontosabb alkotóelemei:
- Dekarbonizáció és fenntarthatóság stratégia kialakítása.
- Megújuló energiaforrások egyre nagyobb térnyerése.
- Digitalizáció és innovatív technológiák elterjedése.
- Mindennapi fogyasztói tudatosság erősödése.
- Impact investment (ESG szempontok felerősödése) a fenntarthatóság komplex értelmezése.
Fotó: Nemes Róbert
A cél nemzetgazdasági és vállalati szinten egyaránt a tiszta, okos, megfizethető energia biztosítása. Ezen cél elengedhetetlen velejárója az energiaellátás biztonságának megerősítése, melynek eszköze a szektor innovációs, fejlesztési tevékenységének fokozása.
Hangsúlyosan kitért előadásában arra, hogy a vállaltoknak is ki kell venni a részüket, az EU 2030-ra és 2050-re vonatkozó éghajlatvédelmi törekvéseinek elérésében, ezt az uniós piaci elvárások a fogyasztókon keresztül megjelenő nyomás kényszeríti ki a piaci szereplőkből.
A célkitűzések eléréséhez fontos szegmensek:
- Az ipar mozgósítása a környezetbarát és körforgásos gazdaság térnyerése érdekében.
- Szennyezőanyag-mentességi célkitűzés a toxikusanyagoktól mentes környezetért.
- Ökoszisztémák és a biológiai sokféleség megóvása és helyreállítása
- „A termelőtől a fogyasztóig” méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszer.
- Energia- és erőforrás-hatékony építés és korszerűsítés.
- A fenntartható és intelligens mobilitásra való átállás felgyorsítása.
Képgaléria