Négy Heves vármegyei kézműves vehetett át Magyar Kézműves Remek elismerést 2023.04.15-én a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett díjátadón Egerben. A tárgyak a Kepes György Nemzetközi Művészeti Központban tekinthetőek meg május 6-ig.
Heves vármegyei díjazottak:
Csiki Tünde – Nógrádi palóc konyhai garnitúra
A termék anyaga: len és pamutvászon, pamutfoná
Kiss István- Heves Megyei Népművészeti Egyesület – A Magyar Szentcsalád
A termék anyaga: Hársfa
Varró Gabi – Mesebeli álom I.-II.
A termék anyaga: Kéziszegésű 100% habotai 8 hernyóselyem
Örökség Alkotóműhely Kft. – Katrics Petra, Bálint Csaba – Terra Hungária parfümkollekció
2023. április 15-én Egerben, a Kézművesség 1000 éve és jövője a Kárpát-medencében rendezvény sorozathoz kapcsolódón került sor a XX. Magyar Kézműves Remek pályázatának díjátadó ünnepségére. A pályázatra összesen 93 terméket neveztek az alkotók, ezek közül kétkörös zsűrizést követően 48 termék nyert el valamilyen címet.
A zsűri által arra érdemesnek talált 32 termék kaphatott Magyar Kézműves Remek elismerő címet, közülük a zsűri 8 olyan kiemelkedő alkotást is kiválasztott, melyek a Magyar Kézműves Remek – Remekek Remeke elismerő címmel büszkélkedhetnek a továbbiakban.
Idén első alkalommal kiosztásra került a Magyar Kézműves Innovatív Remek, melyet 4 olyan minőségi kézműves terméknek ítélt meg a zsűri, amely jelentős innovatív értékkel bír, elkészítésükhöz alkalmazott technikák és a megvalósításuk magas színvonalúak és ötvöződnek bennük a kézműves hagyományok és a 21. sz. adta lehetőségek.
Szintén első alkalommal került átadásra a Magyar Kézműves Ifjú Remek cím, a fiatal alkotók elismeréseként. A 18-35 éves korosztály kézműves alkotói közül végül a zsűri 4 alkotónak ítélte oda ezt a címet.
dr. Parragh László a MKIK Elnöke az átadón
A Magyar Kézműves Remek pályázatot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara minden évben meghirdeti három kategóriában:
A pályázat célja
- a magyar kézművesség értékeinek és mestereinek elismerése,
- minőségi kézműipari termékek bemutatása,
- a hazai és külföldi fogyasztók orientálása, a magyar termékek jó hírének öregbítése/javítása
- a magyar kézműiparban a hagyományőrző vállalkozói kultúra elmélyítése, a kézműves szakma rangjának emelése, a magyar kézművesség turisztikai kínálatának gazdagítása,
- népi kézműves mesterségek hagyományainak továbbéltetése.
Kategóriák:
- Tradicionális kézműipar – népi mesterségek, népi iparművészet
- Iparművészeti kézműipar
- Mai kézműipar
Fotók: Nemes Róbert