A Demján Sándor Tőkeprogramról tartott szerdán tájékoztatót dr. Balogh Ádám a MKIK Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. igazgatóságának az elnöke, Egerben a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara székházban.

A programot dr. Bánhidy Péter a HKIK elnöke nyitotta meg, aki elmondta Demján Sándor Programot a magyar kormány indította el a kis- és középvállalkozások fejlesztésének elősegítésére. A program célja, hogy a hazai vállalkozások mérete megduplázódjon, és beinduljon a „liftezés” folyamata, mely során a mikrovállalkozások kicsivé, a kicsik közepessé, a közepesek pedig naggyá válnak. A programnak 9 eleme van, melyből egy a tőkeprogram.

A tájékoztatón a vármegyei vállalkozások részletes információkat kaptak a Demján Sándor Tőkeprogramról, a pályázat menetéről, lépéseiről és a kockázatokról. Az állam 1 %-os, jelképes tulajdonrész szerzése mellett biztosít 6 éves időtartamra olcsó, nagyösszegű fejlesztési forrást alárendelt kölcsöntőke juttatás keretében. A lehetőség iparági megkötöttség és széles körű beruházási célra biztosít viszonylag nagy összegű, 100 – 200 millió forintos friss forrást évi 5%-os kamatozás mellett. Regisztrálni a legalább 2 főt foglalkoztat, 2 lezárt üzleti évvel rendelkező, 300 millió forintot átlagosan árbevétellel rendelkező, legalább 50% magyar tulajdonú kft.-k és zrt. -k tudnak.

Az előadó kifejtette, a Demján Sándor Tőkeprogram célja a mikro- kis- és középvállalkozások beruházásainak ösztönzése, feltőkésítésük, és ezzel hitelképességük javítása. A program különös figyelmet fordít az infrastruktúra- és kapacitásbővítéssel, piacbővítéssel, exporttal, technológiai fejlesztéssel, digitalizációval, energiahatékonyság-javulással és vállalkozásfejlesztéssel kapcsolatos beruházások támogatására.

dr. Balogh Ádám az MKIK alelnöke

A hiánypótló megoldás olyan beruházásokhoz nyújt gyors és hatékony tőkeági finanszírozást, mint például gépek és eszközök vásárlása, automatizációt segítő szoftverek beszerzése, korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása, e-kereskedelmi platformok és CRM rendszerek fejlesztése, stb. A tőke ráadásul kiválóan működik más hiteltermékek bevonása mellett is, kiegészítve azokat még nagyobb értékű beruházások megvalósítása válik lehetővé.

A programban a területi kamarák közvetítőként működnek a cégek és az Alapkezelő között. Segítenek a dokumentáció összeállításában, helyi szinten felmerülő akadályok megoldásában és elkészítik a kamarai szubjektív szempontrendszer szerinti minősítést, majd átadják azt az Alapkezelőnek.

A pályázat 100 pontos, melyből a kamarai minősítés 30 pontot ér, 70 pontot pedig a vállalkozás korábbi eredményei adják.

Az elvárt hozam évi 5 %, amelyet ki kell fizetniük a cégeknek, a hatodik év végén pedig vissza kell vásárolni a tőkerészt.

dr. Balog Ádám kifejtette szeretnének indítani egy mentorprogramot azoknak, akik nem kerültek be a pályázati rendszerbe, de látnak potenciált a fejlesztési terveikben

Ács Zoltán – Hálózatirányítási és befektetési vezérigazgató-helyettes a jelenlévő vállalkozások kérdésére válaszolva elmondta, 6 hét átfutási időt terveznek a bírálatra. Egy kamarai tanácsadó hálózat a hitel kiutalása után is folyamatosan segíti a vállalkozás eredményességét, a beruházás megvalósulását.

Képen balról: Ács Zoltán – Hálózatirányítási és befektetési vezérigazgató-helyettes és dr. Balogh Ádám MKIK alelnök

 

A rendezvényen bemutatták Grexa Noémit, aki regionális hálózatirányítóként fogja segíteni a vállalkozásokat.

A támogatási ablak (terveink szerint) 2025. március közepétől – augusztus végéig lesz nyitva.

A program március 3-án hétfőn indult útjára.

 

További információ és regisztráció: https://demjantokeprogram.hu/landing