Kamarai gyakorlati oktatók képzése

A kamarai gyakorlati oktató képzés és oktatói vizsga a jelenleg és a jövőben, a szakirányú oktatásban résztvevő, gyakorlati oktatóként alkalmazott szakemberek/szakoktatók számára kötelező képzés. Azoknak a szakembereknek szól, akik iskolán kívüli külső, duális gyakorlati képzőhelyen foglalkoznak tanulóval az iskolarendszerű szakmai képzésben, illetőleg képzésben részt vevő személyekkel. A képzés célja a magas szintű, a mai kor követelményeinek és kihívásainak megfelelő ismeretek elsajátítása, amely ismereteket az oktatók a mindennapi munka során hasznosítani tudnak. Ez a képzés fejlődési lehetőséget biztosít a gyakorlati oktatóknak a tanulókkal való egyes problémás szituációk kezelésében, ugyanakkor minőségi tudásra tehetnek szert, amely segítségével magasabb színvonalra emelhető a gyakorlati oktatás. Megyénkben a Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, mint képző intézmény látja el a képzés és vizsgáztatás feladatát.

Miért fontos a képzés?

Az iskolai rendszerű szakképzésben 2019. szeptember 1-jétől a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Szkt.) 100. § (1) bekezdés e) pontja és a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban. Szkr.) 242. §-a; a mellékletek tekintetében pedig a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Fktv.), valamint a felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet alapján csak kamarai gyakorlati oktatói tanúsítvánnyal rendelkező szakember foglalkozhat tanulóval, amennyiben nem rendelkezik mentességgel.

Mentességben részesül:

Az az oktató, aki az alábbi feltételek egyikének megfelel:
•    mestervizsgával rendelkezik;
•    a szakképesítés szakirányának megfelelő felsőfokú végzettséggel és legalább 2 éves szakirányú szakmai gyakorlattal rendelkezik;
•    szakirányú szakképesítéssel és felsőfokú végzettséggel, valamint legalább 5 éves szakirányú szakmai gyakorlattal rendelkezik;
•    60. életévét betöltötte.

Kinek érdemes részt venni a képzésen?

Annak a gazdálkodó szervezetnek, ahol:

  • Nincs megfelelő végzettségű vagy mentességgel rendelkező oktató.
  • Helyettesítések és szakemberváltások/elvándorlások miatt szükség van a végzettség biztosítására.
  • Nagyobb tanulói létszámot foglalkoztató képzőhelyeken több gyakorlati oktatóra van szükség a képzéshez szükséges személyi feltételek biztosításához.
  • Mester dolgozik, hiszen sok esetben nem csak a mester foglalkozik a tanulóval.
  • Ha cégének, vállalatának megbízható, biztos tudással rendelkező munkaerőre van szüksége, váljon duális képzőhellyé és képezze ki leendő dolgozóit már a szakmai tanulmányaiktól kezdődően.

Annak, aki jelenleg nem aktív kereső állományban van (GYED, GYES, munkanélküli):

  • Azzal a céllal vesz részt a képzésen és vizsgán, hogy később gyakorlati oktatóként tevékenykedjen.
  • Olyan pluszt szeretne, amely elősegítheti a munkakeresést, elhelyezkedést.

A képzés részletei:

A képzési idő 50 óra, amely két szakaszból áll: 25 óra elmélet, majd 25 óra gyakorlati tréning. Megengedett hiányzás az elméleti és gyakorlati órákról összesen maximum 16%, azaz 8 óra.

A képzés vizsgával zárul:

Az elméleti képzést online vizsga zárja. Az elektronikus oktatási felületen próbavizsgákon mérhetik tudásukat mielőtt a záró éles vizsgát teljesítik. A tréninget egy szituációs helyzetben teljesítendő gyakorlati vizsga zárja.

A két vizsgarész sikeres teljesítése után megkapják a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hivatalos tanúsítványát. A Tanúsítvány a birtokosát feljogosítja a törvényben meghatározott egyéb feltételek teljesítése mellett a gyakorlati oktatói tevékenység folyatására.

A képzés indításának tervezett időpontja: teljes csoportlétszám esetén, várhatóan 2025. június. A jelentkezés időpontjának a jeletkezési dokumentáció hiánytalan beérkezésének időpontja minősül.

 

A jelentkezés feltételei:

A képzésre és vizsgára egy időben kell jelentkezni a Jelentkezési lap és mellékletei kitöltésével és csatolandó igazolások hiánytalan megküldésével.

A jelentkező rendelkezik az oktatni kívánt szakképesítésnek megfelelő szakmai végzettséggel és 5 év szakmában igazoltan eltöltött gyakorlattal és azt közokirattal vagy annak hiteles másolatával igazolja.

A képzést elkezdheti abban az esetben is, ha három évnél több igazolt szakmai gyakorlattal rendelkezik, ebben az esetben viszont, csak akkor kezdheti meg oktatói tevékenységét, ha gyakorlati ideje eléri az 5 évet.

A képzésre és vizsgára idén már csak önköltséges formában van lehetőség jelentkezni, melynek feltételeiről a Képzési és vizsgaszabályzat 5.§ (10) bekezdésében tájékozódhat a kapcsolódó dokumentumok között. „A kamarai gyakorlati oktató képzésre és oktatói vizsgára önköltséges formában olyan személy is jelentkezhet a képzési program képzésbe való bekapcsolódás és részvétel feltételeinek figyelembevételével, akinek az Szkr. 242. § (2) bekezdése alapján nem kötelezettsége ilyen vizsgát tenni”

A képzés és a vizsga díja:

A képzési és vizsgadíj összesen: bruttó 114.300 Ft/fő. Támogatott képzés esetén a kamarai gyakorlati oktató képzés és vizsga díjának 80%-a, azaz bruttó 91.440 Ft támogatásból valósul meg az éves támogatási keretösszeg erejéig, amennyiben a képzésben résztvevő a kamarai gyakorlati képzésre jogosult nyilvántartott szervezetek között szerepel.  Ebben az esetben a résztvevő vagy munkáltatója által fizetendő 20%-os önrész: bruttó 22.860 Ft/fő. 

A képzés során elsajátítható ismeretek:

Az elméleti képzésben elsősorban a tanulók gyakorlati képzéséhez és az oktatott szakképesítés, szakma megszerzésére irányuló szakmai vizsgára történő gyakorlati felkészítéshez szükséges alapvető pedagógia, szociálpszichológia, személyiség fejlődését befolyásoló tényezők, továbbá a fiatal generáció oktatása során felmerülő nevelési, kommunikációs nehézségek és a szakmai gyakorlati képzéshez szükséges módszertani és dokumentációs ismereteket tartalmaz.

A gyakorlati tréning során életszerű szituációkkal ismerkednek, ahol a trénerek olyan módszerekkel és egyedi tanácsokkal tudják ellátni a résztvevőket, amelyek segítenek a gyakorlati oktatói munka során felmerülő kihívások kezelésében. Érzelmi intelligencia, kommunikáció, konfliktuskezelés, generációk együttműködésének fejlesztése és motiválása, sztereotípiák, szociálpszichológiai ismeretek szituációs átadása gyakorlatias formában.

Kapcsolódó dokumentumok: IDE KATTINTVA.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara pályázata a Kamarai Gyakorlati Oktató Képzés Országos Tréneri Névjegyzékébe történő felvételre lezárult 2025. március 21-én.

Amennyiben szeretne pályázatot benyújtani a következőkben, figyelje a pályázati kiírást vagy érdeklődjön e-mailben a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamaránál.
A pályázat feltételeit és a benyújtásához szükséges dokumentumokat elérheti IDE KATTINTVA.

Patvaros Krisztina

Munkahely: Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

Beosztás: Gyakorlati oktatói referens, Pályaorientációs adminisztrátor

Cím: 3300 Eger, Faiskola u. 15.

Telefonszám: + 36 36 429 612 -115-ös mellék // +36 20 402 4289

E-mail cím: krisztina.patvaros@hkik.hu

Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

Felnőttképzési nyilvántartási szám: B/2021/001003

Felnőttképzési engedély szám: E/2021/000104

Projekt szám: NFA-KA-KIM-6/2024/TK/10